програмата



ХІІ Международна научна конференция

"Народните занаяти - минало, настояще, бъдеще"


2 септември 2016 г., начало 12:30 ч.

Международната научна конференция е съпътстващо събитие за Панаира, в което специалисти от страната и чужбина представят свои научни изследвания. Тази година се очаква участниците в конференцията да са повече от 30.

Програма на конференцията
2 септември 2016 г.
Габрово

Научен ръководител
доц. д-р Красимира Кръстанова

Официално откриване на научната конференция
зала "Странноприемница"

12,30 - 12,50 Приветствия от:
Доц. д-р Светла Димитрова – Директор на ЕМО "Етър"-Габрово
Аксиния Бутева – Министерство на културата
Лена Георгиева – председател на ОбС на Община-Габрово


Пленарно заседание

Председател доц.д-р Ангел Гоев
Секретар Благовеста Божинова

12.50-13.00 Величка Илиева, Габрово
In memoriam – ЕМО "Етър" мисия и съдба на Анна Станчева
13.00-13.15 доц. д-р Ангел Гоев, Габрово
Ретроспекция на Международната научна конференция "Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще"
13.15-13.30 доц. д-р Красимира Кръстанова, Пловдив
Текстилните занаяти като културно наследство – оценностяване и употреби

Секция "Текстилни занаяти"
Зала "Странноприемница"
Председател доц.д-р Красимира Кръстанова
Секретар Благовеста Божинова

І заседание

13.30-13.40 доц. д-р Мирелла Дечева, София
Неизказани проблеми в многословието за българското народно облекло
13.40-13.50 Миглена Николаева и Цвета Йончева, Плевен
Характерни женски народни носии от Плевенско
14.00-14.20 Михаела Мондок, Румъния
Традицията при украсата за глава в Северна Румъния - красота от едно друго време
14.20-14.40 Камелия Стефан, Румъния
Декоративни елементи на трансилванската бродерия върху лен
14.40-14.50 Татяна Цвяткова, Габрово
Шевицата в традиционната българска носия
14.50-15.10 Елена Гаван, Румъния
Силвия Текуанча – едно от румънските живи човешки съкровища – минало, настояще и бъдеще
15.10-15.20 Мария Йорданова, Пазарджик
Майстор Николай Чолаков и неговите тъкани на кори колани
15.20-15.30 Росица Топалова, Бургас
"Две сърца в едно да оплетеш..."
15.30-16.00 Кафе пауза

ІІ заседание

16.00-16.10 д-р Дария Василева, София
Калоферската земляческа организация - изборът между фабриката и дантеленият занаят
16.10-16.20 Анюта Каменова-Борин, Чипровци
Терзийството като занаят в Чипровци в миналото и сега
16.20-16.30 Десислава Тихолова, Русе
Работа с мъниста - затворнически занаят
16.30-16.40 Галя Кръстева, Габрово
За някои домашни занятия от Габровско, свързани с обработката на текстилни материали, природни суровини и рог
16.40-16.50 Величка Илиева, Габрово
Тъкачни техники от Габровско
16.50-17.00 Елена Колева, Габрово
Предачество и тъкачество – остарели занаяти в Габрово; плетачество и шивачество – стари занаяти в Габрово с голямо бъдеще
17.00-17.10 Благовеста Божинова, Габрово
Бубарството в с. Новаковци, Габровско
17.10-17.20 доц.д-р инж. Елена Захариева, Габрово
Компютърни програми за проектиране на плетива на една кука
17.20-18.00 Дискусия

Секция "Народни занаяти в миналото и днес"
Конферентна зала хотел "Странноприемница"
Председател доц.д-р Ангел Гоев
Секретар Мария Ковачева

І заседание

13.30-13.40 доц. д-р Соня Алексиева, София
Народните занаяти - "комуникатори" на изчезващите български думи
13.40-13.50 Десислава Вутова, Троян
Българското участие на Балканското изложение в Лондон през 1907 г.
13.50-14.05 Вилем ван Берген, Германия, TIMS
Представяне на Международното общество по молинология
14.05-14.20 Греъм Хакни, Великобритания, TIMS
Вятърни мелници, въртящи се по часовниковата стрелка – вятърните мелници в Кеймбриджшър, построени от "Хънтс ъв Соуам
14.20-14.30 Росица Бинева, Габрово
Водните съоръжения по поречието на Бяла река и Сивек (притоци на р. Янтра). Локализация, специфика, теренни проучвания
14.30-14.40 Александър Александров, Исперих
За таланта на един самобитен дърворезбар от Лудогорието
14.40-14.50 Даниела Дабкова, Трявна
Как се защитава майсторлък
14.50-15.00 Надка Василева, В. Търново
Старите търновски медникари
15.00-15.30 д-р Мери Стоянова, Македония
Майсторите на камбани в Битоля – минало и настояще
15.30-16.00 Кафе пауза

ІІ заседание

16.00-16.10 доц. д-р Лидия Петрова, Варна
Сведения за някои занаяти на населението от Габровския регион в отчетите и протоколите на Варненската търговско-индустриална камара
16.10-16.20 Румяна Денчева, Габрово
Влизаш човек, излизаш магаре
16.20-16.30 Вела Лазарова, Габрово
Ангел Добрев – успехът на търговеца със занаятчийски корен
16.30-16.40 Мирослав Тошев, Омуртаг
Материали за занаятчиите от района на селата Добротица и Антоново, околия Омуртаг от 1939 г. и 50-те г. на ХХ в.
16.40-16.50 Ангелина Иванова, Троян
На-родният майстор Цочо Петров
16.50-17.00 Георги Радославов, Перник
Грънчарският занаят в с. Бусинци, Трънско. Утвърдени майстори за запазване и развитие на традициите в бранша.
17.00-17.10 Димитър Петров, Разград
Каменните чешми в Лудогорието
17.10-17.20 Елена Христова, Павликени
Днешните каменоделци - майстори на надгробни паметници
17.20-17.30 Цветалин Цветанов, Исперих
Странстващите занаяти в Исперихския край
17.30-17.40 Теменуга Йорданова, Г. Оряховица
Пчеларско дружество "Комуна" - Горна Оряховица
17.40-18.00 Дискусия